Minggu, 27 Mei 2012

Ο Mark Webber Νικητης του Grand Prix Monaco 2012

Ο Αυστραλός οδηγός της Red Bull - Renault ξεκίνησε από την pole position του Grand Prix του Μονακό και τερμάτισε πρώτος. Η νίκη του αυτή ήταν η πρώτη για το 2012 μετά την επιτυχία του πέρυσι στη Βραζιλία.
Κερδισμένος από την εκκίνηση ήταν ο Sebastian Vettel, ο οποίος είχε ανέβει στην 6η θέση, πίσω από τον Felipe Massa και μπροστά από τους Kimi Raikkonen και Michael Schumacher, ενώ στη 10άδα είχαν μπει οι Nico Hulkenberg και Bruno Senna.

Ο M. Webber έγινε ο 6ος διαφορετικός νικητής στους αγώνες του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος της F1 για το 2012.

Δεύτερος τερμάτισε ο Nico Rosberg (Mercedes AMG GP) και τρίτος ο Fernando Alonso (Ferrari). Ο F. Alonso προηγείται στη γενική κατάταξη του παγκόσμιου πρωταθλήματος με 76 βαθμούς και ακολουθούν ο παγκόσμιος πρωταθλητής (4ος στο Μονακό) Sebastian Vettel και ο M. Webber.